Teby
Zostań archeologiem!- 2 - 4 osoby
- od 10 lat
- ok. 60 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Peter Prinz
- Ilustracje:
- Michael Menzel
- Wydawca:
- Rebel
Opis
Cała wasza wyprawa nastawiona jest optymistycznie. Wyruszacie w końcu w takie rejony, w których znalezienie skarbów kolebek cywilizacji powinno być najłatwiejsze i najbardziej prawdopodobne. Ale długie tygodnie spędzone w europejskich bibliotekach na zdobywaniu naukowych podstaw mogą spełznąć na niczym... Jeżeli nasi archeolodzy nie mają zawodowego wyczucia albo są po prostu pechowcami, to nasza wyprawa może się zamienić w zabawę w ogromnej piaskownicy...
Teby to rodzinna gra o wyjątkowej tematyce i mechanice. Gracze wcielają się w archeologów, którzy podróżując po Europie zdobywają bezcenną wiedzę, dotyczącą 5 starożytnych cywilizacji: Grecji, Krety, Egiptu, Palestyny i Mezopotamii. Czasami uda im się też podsłuchać ciekawe plotki na targu, zatrudnić bardzo pomocnego asystenta czy zdobyć cenny sprzęt ułatwiający pracę. Za to wszystko płacą czasem, który jest w grze ograniczonym zasobem.
Wszystko po to, aby na stanowiskach archeologicznych wydobyć z ruin i piachu największe skarby starożytności. Niestety nawet najmądrzejszy archeolog przy braku szczęścia i zawodowego „nosa” może znaleźć tylko gruz i bezwartościowe graty...
Decyduj o tym ile poświęcasz czasu na podróżowanie, zdobywanie wiedzy, odkrywanie śladów dawnych cywilizacji, organizowanie wystaw i sympozjów. Jedynie ci, którzy znajdą doskonały balans, dobrze będą reagować na zmianę warunków w grze, a przy tym „wykażą się” niezbędnym w tym fachu szczęściem - mają szansę wygrać i odkryć najwięcej.
Czy masz zadatki na prawdziwego archeologa? Jesteś połączeniem Indiany Jonesa i jego ojca?
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- instrukcja
- arkusz pomocy
- plansza
- 4 archeologów
- 4 znaczniki czasu
- znacznik roku
- 85 kart badaczy
- 10 kart wystaw
- 5 kart Podsumowania
- 4 koła czasu
- 4 zestawy pozwoleń na prowadzenie wykopalisk
- 155 żetonów wykopalisk
- 5 płóciennych woreczków oznaczonych kolorami
- Instrukcja i inne pliki:
- Waga:
- 1 kg
- Kod EAN / UPC:
- 5901549927627
- Kraj pochodzenia:
- Niemcy
- Pasujące koszulki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Teby
Najbardziej przydatne recenzje
Cieszę sie, że gra znów będzie dostępna w Polsce. Ja niestety przegapiłem odpowiedni moment poprzednim razem i musiałem później trochę się namęczyć z jej zdobyciem.
Poniżej mój komentarz dot. tej gry dodany przy wersji angielskiej (Thebes):
"Gra praktycznie niezależna językowo (trzeba tylko mieć polską instrukcję). Zasady proste, ale w trakcie gry cały czas musimy decydować, co robimy dalej (np. jeszcze zdobywamy "wiedzę" o danych lokalizacjach, czy już jedziemy na wykopaliska) obserwując co robią współgracze.
Gra zawiera pomysłowy mechanizm, iż każde działanie wymaga czasu, który jest odmierzany na pasku wokół planszy i ruch robi ten z graczy, który w danym momencie zużył go najmniej.
To powoduje, że nasze działania zależą tylko od naszych decyzji, a nie rzutu kostką.
Nie oznacza to jednak, że w grze nie występuje istotny element losowy - wykopaliska polegają na losowaniu żetonów z woreczka, a nasze przygotowanie do nich (np. posiadana wiedza o regionie) i poświęcony czas decydują tylko o ilości wyciąganych żetonów. Pechowiec na 10 żetonów wyciągnie 1 artefakt, a szczęściarz trafi na 3 w pięciu wyciągniętych. Niemniej element losowy dodaje sympatycznego dreszczu emocji przy poszukiwaniach.
W grze istnieje jeszcze kilka możliwości zdobywania punktów zwycięstwa, więc "wolność" w decyzjach graczy jest dość duża.
POLECAM!"
Opisywałam już grę w wydaniu angielskim, zatem tutaj pozwolę sobie przytoczyć ten komentarz: "Thebes" to gra familijna o stosunkowo prostych zasadach, a jednocześnie oferująca sporą różnorodność w wyborze akcji. Gracz sam decyduje jak daleko chce posłać swojego archeologa, ile czasu chce poświęcić na wykopaliska, do jakiego miasta się udać, czy np. lepiej pójść na kongres naukowy, czy może zdobyć specjalistyczną wiedzę. Oczywiście wszystko ma swoją cenę, która w tym przypadku liczona jest w poświęconych tygodniach czasu. A cały trick polega na tym, że im więcej tygodni się odda i dalej przesunie swój pionek na torze czasu, tym więcej czasu mają pozostali gracze na wykonanie swoich działań, nim odzyskamy nasz ruch. A to za sprawą zastosowanego mechanizmu, znanego chociażby z gry "Tokaido", który polega na tym, że porusza się zawsze gracz zajmujący na torze ostatnią pozycję.
W grze stosunkowo istotną rolę pełni losowość i szczęście, przede wszystkim podczas wykopalisk, kiedy to losujemy z woreczka żetony, które zamiast przynieść cenne artefakty, mogą zakopać nas po kolana w gruzie ;)
Na koniec jeszcze warto wspomnieć o klimacie, który poczytuję za dużą zaletę niniejszego tytułu. Osobiście ogromną przyjemność dało mi wcielenie się w archeologa i podróżowanie po planszowym świecie w poszukiwaniu zakopanych artefaktów.
Podsumowując, grę oceniam na 5. To przyjemny, lekki, rodzinny tytuł, z przemyślaną mechaniką i wyrazistym klimatem. Polecam.
Mam już prawie 40 lat , a w TEBY gram z żoną , mamą (62 lata) i z siostrzenicą (12 lat) wszystkim nam się podoba i nikt nie ma problemu z zrozumieniem zasad gry.
Naprawdę dobra gra dla całej rodziny
POLECAM
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Dice Tower (Tom Vasel i Sam Healey) (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale The Dice Tower (Ryan Metzler) (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale The Dice Tower (Fraser Mackenzie) (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale Instant Game Review (ang.)
- Recenzja w serwisie Szalone Liczby
- Unboxing na blogu Blog na wolny czas
- Recenzja w serwisie Polter
- Recenzja w serwisie Sterta Gier
- Recenzja w serwisie Blog na wolny czas
- Recenzja w serwisie Niekulturalny.com.pl
- Recenzja w serwisie Esensja
- Recenzja w serwisie Histmag.org
- Recenzja w serwisie Splanszowani
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
- Rzut oka w serwisie miastokultury
- Recenzja w Rebel Times 101
- Recenzja w serwisie Przystanek Planszówka
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale marcowargamer (ang.)
- Rzut oka na blogu made by bibi
- Recenzja na blogu Gry w Bibliotece
- Recenzja na blogu Wiedźmowa głowologia
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Kocham-Zabawki.pl
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Rahdo (ang.)
- Recenzja w serwisie DużeKa
- Recenzja w serwisie ekspertCENEO
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?