Arboretum (edycja polska)
Stwórz najpiękniejszy ogród botaniczny!- 2 - 4 osoby
- od 8 lat
- ok. 30 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Dan Cassar
- Ilustracje:
- Philippe Guérin, Chris Quilliams, Beth Sobel, Waldo Ramirez
- Wydawca:
- Rebel
Opis
Nie ma chyba miejsca, w którym piękno natury objawiałoby się tak wyraziście, jak w tętniącym feerią barw ogrodzie botanicznym. W grze Arboretum będziecie mogli spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu ogrodu w taki sposób, aby odwiedzający goście mogli podziwiać rozwijające się kolorowe pąki i liście. Słodka wiśnia, aromatyczny dereń czy potężny dąb – każde drzewo ma swoje miejsce w tej oazie spokoju. Niech Was nie zwiedzie jednak błogi temat gry, bo u jej podstaw leży rywalizacja. Wybierajcie mądrze, które karty drzew zasadzić, a które zostawić na ręce – tylko najlepszy architekt krajobrazu podbije serca miłośników natury.
Na czym to polega?
Arboretum to gra karciana, polegająca na mądrym zarządzaniu ręką i wykładaniu kart w taki sposób, by osiągać jak najlepsze wyniki punktowe.
Na samym początku gry każdy z uczestników otrzymuje na rękę po 7 kart. W swojej turze zawsze dobiera 2 dodatkowe, po czym z całej puli wybiera jedną, którą zagrywa, oraz jedną, którą odrzuca. Karty możemy dobierać zarówno z zakrytego stosu do dobierania, jak i z odkrytych stosów odrzuconych kart innych graczy.
Pierwszą kartę zagrywamy dowolnie, ale każda kolejna będzie musiała przynajmniej jednym bokiem stykać się z poprzednimi. W ten sposób będziemy tworzyć alejki naszego arboretum – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Podczas budowania alejek ważne jest, aby dopilnować rosnącej wartości kart oraz zasady, by pierwsza i ostatnia karta alejki były tego samego gatunku. Tylko takie rzędy i kolumny będą mogły punktować.
Punkty za nasze alejki zdobędziemy dopiero na koniec gry. W tym miejscu istotne jest, jakie karty zostawiliśmy na ręce. Rozdający wymienia gatunki drzew w kolejności podanej w notesie punktacji. Robi to pojedynczo, a gracze odkrywają z ręki wszystkie karty danego gatunku. Gracz, którego odkryte karty mają najwyższą łączną wartość, może zapunktować 1 najwyżej punktowaną alejkę drzew (niekoniecznie najdłuższą) tego gatunku w swoim arboretum.
Dlaczego pokochasz tę grę?
- Mimo niewielkiej objętości pudełka, Arboretum stanowi grę o wielu możliwościach planowania: ważne jest nie tylko to, co dzieje się na stole, ale także karty, które w tajemnicy pozostawiamy na ręce.
- Podczas rozgrywki nie działamy sami dla siebie – musimy również zwracać uwagę na poczynania innych graczy, a także na karty, które pozostawiamy im do ewentualnego dobrania.
- Aby wygrać, musimy nie tylko umiejętnie planować, ale również zachować czujność i trafnie przewidywać poczynania innych uczestników zabawy.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- 80 kart drzew
- instrukcja
- Instrukcja i inne pliki:
- Waga:
- 300 g
- Podmiot gospodarczy:
- Rebel Sp. z o.o., ul. Budowlanych 64c, 80-298, Gdańsk, Poland, wydawnictwo@rebel.pl
- Kod producenta:
- LOT# 071018-2
- Kod EAN / UPC:
- 5902650613126
- Kraj pochodzenia:
- Chiny
- Pasujące koszulki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Arboretum (edycja polska)
Najbardziej przydatne recenzje
Dobry, solidny produkt
Świetna karcianka w pięknej szacie graficznej. Gra wymaga kombinowania, obserwacji i uwazności. Niestety, instrukcja mogłaby być napisana bardziej czytelnie. Zostawia trochę niejasności co do zasady wykładnia kart i punktowania.
Jak dla mnie ideał :)
Karcianka z piękną szatą graficzną oraz prostą mechaniką. Nie jest szczególnie wymagająca, jednak wymusza zastanowienie się nad każdym ruchem.
W porządku, bez rewelacji
Gra jest specyficzna... Z jednej strony wymaga taktycznego myślenia i planowania - z drugiej praktycznie nie budzi żadnych emocji. Karty są ładne - układanie ich sprawia trochę przyjemności, ale w praktyce niestety często wieje nudą.
Gra wymaga dużo miejsca, mimo iż pozbawiona jest planszy - można zapomnieć o zagraniu w nią w pociągu, a cztery osoby przy jednym stole średniej wiekości będą się niestety cisnąć.
Przygotowanie rozgrywki też jest trochę uciążliwe, ze względu na konieczność usunięcia z talii kilku gatunków drzew, w zależności od liczby graczy - co jak się można domyślić wymaga później sporo tasowania (a to z kolei nie jest jakieś super przyjemne jeśli karty włoży się w koszulki - a żal tego nie robić, bo szkoda je zniszczyć). Duży plus dla producenta, że w pudełku jest wystarczająco miejsca by trzymać w nim karty nawet w grubych koszulkach.
Zasady są stosunkowo proste, chociaż trochę miesza reguła innego liczenia punktów w zależności od posiadania przez przeciwników kart z konkretnymi numerami w "naszym gatunku". Nie jest to bardzo skomplikowane, ale trochę utrudnia wytłumaczenie zasad nowemu graczowi.
Jeśli macie ochotę na relaksującą grę a'la kilkuosobowy pasjans, która najbardziej kojarzy mi się zasadami z 6. bierze, lub Red7 - to możliwe, że bardziej przypadnie Wam do gustu, niż mojej rodzinie i znajomym.
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Recenzja na blogu Nerdads
- Recenzja w serwisie Polter
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Gry planszowe u Wookiego
- Recenzja na blogu GryfGra
- Recenzja na blogu Big Bad Dice
- Recenzja na blogu Zwykłej Matki wzloty i upadki
- Recenzja na blogu iToMiGra
- Recenzja na blogu Kostki zostały rzucone!
- Audiorecenzja w serwisie YouTube na kanale Gradanie
- Recenzja w serwisie Bestiariusz
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Dice Tower (Tom Vasel) (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Dice Tower (Zee Garcia) (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Dice Tower (Game Boy Geek) (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Rahdo (ang.)
- Rzut oka w serwisie YouTube na kanale Level UP!
- Recenzja w serwisie Trasa dla Bobasa
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale JonGetsGames (ang.)
- Recenzja na blogu Bazgranie na platformie ZnadPlanszy.pl
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
- Recenzja w serwisie Konwenty Południowe
- Recenzja w serwisie Esensja
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Heavy Cardboard (ang) (ang.)
- Opis w serwisie Encyklopedia Gier Planszowych
- Recenzja na blogu Magiczny kociołek
- Recenzja na blogu Zwykła Matka
- Rzut okiem w serwisie YouTube na kanale GameTrollTV Gry Planszowe
Pytania i odpowiedzi
Robisz zakupy pierwszy raz?