Cortex
Mądra gra, dzięki której gimnastykujesz umysł!- 2 - 6 osób
- od 8 lat
- ok. 15 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Johan Benvenuto, Nicolas Bourgoin
- Ilustracje:
- Sébastien Lopez
- Wydawca:
- Rebel
Opis
Zabierz swój mózg na salę gimnastyczną i podejmij wyzwanie, jakim jest rozgrywka w Cortex! Ta szybka i wesoła gra pozwoli Ci wzmocnić pamięć, refleks i logiczne myślenie, jednocześnie dając masę frajdy!
W Cortex od 2 do 6 graczy będzie rywalizować ze sobą, szybko zgadując odpowiedzi na 8 rodzajów wyzwań, które rozwijają różne funkcje ludzkiego mózgu. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymają części układanki, a pierwsza osoba, która zdobędzie wszystkie 4 części i ukończy swój obrazek mózgu, zostanie zwycięzcą!
Cortex pozwoli Wam rozgrzać obie półkule mózgu i porządnie go wygimnastykować. To doskonała gra familijna, która sprawdzi się też na imprezach, spotkaniach, czy w podróży!
Na czym to polega?
- Najmłodszy z graczy odwraca górną kartę ze stosu, kładąc ją tak, by wszyscy mogli odczytać jej treść.
- Gdy któryś z graczy stwierdzi, że zna odpowiedź, natychmiast zakrywa kartę dłonią i wykrzykuje odpowiedź!
- Gdy zabierze rękę, sprawdzacie, czy miał rację i jeśli tak - otrzymuje tę (zakrytą) kartę przed sobą. Jeśli gracz uzbiera 2 karty o takim samym rewersie, to wymienia je na jedną z 4 części układanki.
- Jeśli nie miał racji, kartę wtasowujecie do stosu i rozpoczynacie następną rundę. Gracz, który właśnie się pomylił nie może udzielać odpowiedzi przez następną kolejkę!
Osiem rodzajów wyzwań, które pobudzą Twoje zmysły!
- Pamięć - zakryj kartę dłonią i wymień 5 rzeczy, które na niej zauważyłeś.
- Kolor - zakryj kartę dłonią i określ, w którym przypadku słowo określające kolor napisane jest w swoim kolorze.
- Labirynt - zakryj kartę dłonią i powiedz, w którym rogu znajduje się wyjście z labiryntu!
- Koordynacja - jedną ręką zakryj kartę, a odpowiednim palcem drugiej dotknij wskazanej części ciała!
- Para - zakryj kartę dłonią i powiedz, który z wielu przedstawionych na niej obrazków wystąpił dwukrotnie!
- Częstotliwość - zakryj tę kartę i powiedz, który element występuje na niej najczęściej!
- Rozumowanie - zakryj kartę dłonią i powiedz, który kształt pasuje do pustego miejsca!
- Wyzwanie - gracz, który rozwiązał poprzednie wyzwanie musi zamknąć oczy i polegając wyłącznie na zmyśle dotyku rozpoznać fakturę jednej ze specjalnych kart imitujących powierzchnię piłki do kosza, mchu, skóry lub innych materiałów.
Nagrody i wyróżnienia przyznane serii Cortex
Seria Cortex zdobyła prestiżowy tytuł Zabawka Roku 2017 przyznawany przez portal Zabawkowicz dla najbardziej wartościowych, mądrych i bezpiecznych zabawek i gier.
Seria otrzymała również wyróżnienie w XVI edycji konkursu "Świat przyjazny dziecku" organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2018 r.
Cortex został doceniony również przez firmę Imagination Gaming, czego wynikiem jest zdobyta nagroda Excelled in Schools Award. Nagrody Imagination Gaming przyznawane są grom z całego świata, które angażują zarówno dzieci, jak i całą rodzinę, pomagają rozwijać nowe umiejętności kreatywne i społeczne.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- 90 kart (74 karty testów, 6 kart wyzwań, 10 kart faktur z wytłoczeniami)
- 6 układanek z obrazkiem mózgu (razem 24 części)
- Instrukcja i inne pliki:
- Waga:
- 370 g
- Podmiot gospodarczy:
- Rebel Sp. z o.o., ul. Budowlanych 64c, 80-298, Gdańsk, Poland, wydawnictwo@rebel.pl
- Kod producenta:
- PLAGA 05/2019-2917
- Kod EAN / UPC:
- 5902650610798
- Kraj pochodzenia:
- Hiszpania
- Informacje dot. bezpieczeństwa:
- Posiada logo CE. Nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Zawiera małe elementy - ryzyko zadławienia.
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Cortex
Najbardziej przydatne recenzje
Jak dla mnie ideał :)
Kilka słów uwagi do mojego poprzedniego komentarza: na obczyźnie udało mi się przypadkowo dorwać - wydane już w wersji międzynarodowej - Cortex 2 oraz Cortex GEO (który, bazując na idei Cortexa, wprowadza jednak elementy odwołujące się typowo do wiedzy, nie spostrzegawczości, itp., więc daje nieco inne odczucia).
Połączenie zestawów razem znacznie niweluje (mój) problem z powtarzalnością kart, a jednocześnie wprowadza w mózgu dodatkowe zamieszanie przez większą ilość kategorii zadań. Wymaga to pewnej modyfikacji zasad, aby utrzymać płynność rozgrywki - tzn. żeby można było zgrabnie uzbierać pary kart przy limicie 4 kart na ręce. (My gramy tak, że tasujemy wszystkie karty ze wszystkich zestawów razem i dzielimy na 3 stosy, a osoba dociągająca nową kartę może wybrać dowolny z nich.)
Wciąż uważam, że nie jest to ani Dobble-killer, ani typowo gra imprezowa (na pewno nie w każdym towarzystwie), ale wprowadzenie większej różnorodności poprzez więcej kart i więcej kategorii zadań zrobiło Cortexowi - w naszej stałej, przeważnie dwuosobowej, ekipie osób dorosłych - bardzo dobrze. Nie wyobrażam już sobie grania jednym zestawem kart dotykowych, połączenie reszty kart jest kwestią uznaniową. W tej konfiguracji z czystym sumieniem mogę dać Cortexowi - jako serii małych gier w przyjemnej cenie, które fajnie się łączą - ocenę wyżej.
Baaardzo polecam inne zestawy oraz łączenie ich w dowolnych konfiguracjach. Mam nadzieję, że Rebel zdecyduje się wydać też pozostałe części Cortexa! (Chociaż niestety swoje już nabyłam w wersji zagranicznej, to obiecuję wesprzeć lokalny biznes obdarowując znajomych, jeśli tylko pojawi się możliwość. ;>)
Jak dla mnie ideał :)
Mam z Cortexem trochę problem. Z jednej strony jest to bardzo przyjemna zabawa, a z drugiej - reklamowany jako Dobble na sterydach, co zawiesiło mu poprzeczkę dość wysoko - nie do końca wpasował się w moje oczekiwania jako gra imprezowa.
Plusy:
1. Kilka różnych kategorii zadań powoduje, że trudno jest zdominować rozgrywkę jednej osobie. Raz, że każdy ma jakieś preferencje co do kategorii, bo jednemu lepiej idzie to, a drugiemu tamto. Dwa, że trzeba zebrać dwie karty z takiej samej kategorii, żeby zdobyć kawałek mózgu - więc nie zawsze zdobycie punktu będzie miało strategiczny sens. Nie zdarzyło nam się więc, żeby ktoś stale dominował - tak jak to czasem zdarza się w Dobble.
2. Karty faktur są fajną ciekawostką i budzą zainteresowanie graczy w każdym wieku.
3. Gra wymaga sporo skupienia, jest element napięcia związany z koniecznością bycia najszybszym, jest trochę śmiechu jak gracze się "zamotają" w swoich odpowiedziach. Jak w Dobblach.
4. Ogólnie zadania są ciekawe, gra ładnie wydana, i nie ma się do czego specjalnie przyczepić.
Minusy:
1. Ze względu na wspomniane wyżej kilka kategorii, wyjmując grę w nowym towarzystwie co chwilę trzeba było przypominać graczom o co chodzi w danym zadaniu. Po czasie ekipa zaczyna zapamiętywać te kategorie, ale przy każdej nowej osobie wygląda to tak samo. A to powodowało, że ludzie się znużyli. Dobble jednak w każdej grupie przyjmuje się dobrze i w swoim charakterze jest bardziej uniwersalne.
2. Karty faktur się zapamiętuje - pula jest mocno ograniczona i w zasadzie po dwóch-trzech grach nie ma szans na popełnienie błędu, więc staje się to gwarantowanym punktem. To samo może też dotyczyć niektórych z innych zadań, bo część kart jest bardziej charakterystyczna od innych.
3. Nieprzetłumaczone karty kolorów. Dla mnie to nie problem, ale jak zauważono niżej - jeżeli ktoś nie zna angielskiego, to w zasadzie automatycznie eliminuje go to z walki o punkty w tej kategorii zadań.
4. Ze względu na konieczność uzbierania całego mózgu gra może trwać zdecydowanie dłużej niż partyjka w Dobble. To może być oczywiście plusem, ale jako gra imprezowa Cortex wielu osobom będzie się po prostu dłużył. Tym bardziej, że o ile w Dobble czasami nie widać do końca kto wygrywa i wszyscy zaciekle walczą o kolejne karty, o tyle w Cortexie jest to zawsze widoczne i część osób się tym zniechęca.
Podsumowując: jest to fajny filler, ale w moim odczuciu jednak bardziej dla stałej grupy osób lubiących tego typu zadania czy jako "ćwiczenie mózgu" dla rodziny niż na imprezę dla okazyjnych graczy. Jeśli lubicie tego typu łamigłówki na szybkość - warto mieć. Jeśli jednak szukacie gry stricte imprezowej to polecam przetestować przed zakupem. :)
W porządku, bez rewelacji
Uważam, że skoro karty z kolorami nie udało się wydrukować po polsku, powinno być w opisie od razu zaznaczone, że znajomość angielskiego daje przewagę (daje, sprawdziliśmy).
Wszystkie recenzje
Recenzje na innych portalach
- Recenzja w serwisie Deskove Hry (ang.)
- Recenzja w serwisie Paradoks
- Recenzja w serwisie Polter
- Recenzja w serwisie Dama Gier
- Recenzja na blogu W Roli Mamy
- Recenzja na blogu Kostki zostały rzucone!
- Recenzja na blogu Planszotaur
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale fumogranie.tv
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Dama Gier
- Recenzja na blogu Diceland
- Recenzja na blogu Planszotaur
- Recenzja na blogu Pomyślnik
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Bułka i Masełko
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Zabawkowicz.pl
- Recenzja w serwisie Gildia
- Recenzja na blogu madebybibi
- Recenzja na blogu KubaGra
- Recenzja w serwisie Konwenty Południowe
- Rzut okiem w serwisie YouTube na kanale Gry planszowe u Wookiego
- Recenzja na blogu W pajęczej sieci
- Recenzja w serwisie Silesia dzieci
- Recenzja na blogu Panna Oceanna
- Recenzja w serwisie Historia.org
Pytania i odpowiedzi
Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również
Robisz zakupy pierwszy raz?