Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja)
Nowa edycja rewelacyjnej strategii- 2 - 4 osoby
- od 14 lat
- 180 - 240 minut
- wydanie polskie
- Autor:
- Vlaada Chvátil
- Wydawca:
- Rebel
Opis
Cywilizacja: Poprzez Wieki to najnowsza edycja światowego hitu, gry która przebojem wdarła się do świata planszówek. Jest to gra planszowa odwołująca się mocno do legendarnej gry komputerowej Sid Meier's Civilization. Zarówno miłośnicy tego tytułu jak i po prostu zwolennicy dobrych, strategicznych gier planszowych - znajdą tutaj wszystko czego szukają w grze o rozwoju cywilizacji.
Cywlizacje prowadzone przez graczy mogą (i powinny) m.in.:
- wynajdować nowe technologie (np. Architekturę, Komputery, ...)
- budować jednostki wojskowe (od wojowników po czołgi, rakiety i samoloty)
- napadać na nacje innych graczy i wypowiadać im wojny
- wynajmować liderów, którzy prowadzą nację przez pewien czas (np. Homer, Einstein)
- budować potężne cuda świata (np. Kolos z Rodos, Hollywood)
- zawierać pakty dyplomatyczne i handlowe
- zatrudniać ludzi w kopalniach i na farmach
- budować budynki miejskie, takie jak laboratoria, biblioteki czy światynie
- rozwijać istniejące budynki w miarę postępu technologicznego
- zmieniać ustrój polityczny swojego państwa (Republika, Monarchia, itp.)
- wysyłać armie do podboju odległych kolonii
- dbać o wyżywienie, poziom korupcji i szczęścia swoich obywateli
Wszystko to przez 4 ery historii świata - od antyku do współczesności - poprowadzicie wasze cywilizacje od fazy prymitywnej broni, aż po loty w przestrzeń kosmiczną.
Dlaczego pokochasz tę grę?
Mimo olbrzymiego spektrum możliwości - całość została zawarta w prostej i przejrzystej mechanice gry, w której nie ma miejsca na wyjątki czy skomplikowane tabelki.
Zawarto w niej wszystkie kluczowe mechanizmy komputerowej Cywilizacji, przez co zasady stają się jeszcze bardziej naturalne i intuicyjne dla każdego miłośnika hitu Sida Meiera. Losowy rozkład kart powoduje, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna i trzeba adaptować swoją strategię do możliwości pojawiających się w kartach.
Jaka będzie Twoja cywilizacja? Wojownicza, zaawansowana technologicznie, religijna? Wyda na świat żołnierzy czy poetów? Na jej przywódcę możesz wybrać Hammurabiego, Napoleona a nawet Elvisa Presleya. Możesz zbudować wielkie piramidy, wieżę Eiffla lub najlepsze bary szybkiej obsługi. Tylko od Ciebie zależy, jaki ślad w historii pozostawisz i w każdej rozgrywce możesz obrać inną drogę.
Cywilizacja została laureatem konkursu Gra Roku 2010, otrzymując zarówno Nagrodę Główną (przyznawaną przez kapitułę konkursu) jak i Wyróżnienie Graczy przyznawane w otwartym plebiscycie przez graczy.
Nowa edycja
Do edycji z 2015 roku wprowadzono kilka większych lub mniejszych usprawnień, m.in.:
- zupełnie nowa, świetna szata graficzna
- możliwość kopiowania taktyk wprowadzonych przez innych graczy
- zmieniony balans wielu liderów i cudów świata
- drobne zmiany w rozliczaniu korupcji i odrzucaniu kart militarnych
- brak możliwości poświęcania jednostek w walce
Szczegółowy opis zmian znajdziecie w serwisie ZnadPlanszy, który objął grę patronatem medialnym.
Rozgrywka
Podstawowe informacje
- Zawartość pudełka:
- tor kart
- plansza militarna
- plansza aktualnej ery
- plansza nauki
- plansza kultury
- 4 plansze cywilizacji
- 179 kart cywilnych
- 150 kart militarnych
- 250 plastikowych znaczników w 4 kolorach
- 28 drewnianych znaczników w 4 kolorach
- 1 arkusz z naklejkami
- 4 karty pomocy
- 1 instrukcja
- Instrukcja i inne pliki:
- Waga:
- 1,83 kg
- Podmiot gospodarczy:
- Rebel Sp. z o.o., ul. Budowlanych 64c, 80-298, Gdańsk, Poland, wydawnictwo@rebel.pl
- Kod EAN / UPC:
- 5901549927719
- Kraj pochodzenia:
- Czechy
- Informacje dot. bezpieczeństwa:
- Posiada logo CE. Nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Zawiera małe elementy - ryzyko zadławienia.
- Pasujące koszulki:
Dodatki i akcesoria
Recenzje
Masz? Grałeś? Używałeś? Oceń Cywilizacja: Poprzez wieki (3 edycja)
Najbardziej przydatne recenzje
Mała uwaga. Na planszy graczy jest niewłaściwe tłumaczenie pierwotnego ustroju. W angielskim wydaniu jest Despotyzm (Despotism) (trafnie odnoszący się do pierwszych monarchii Bliskiego i Dalekiego Wschodu jako pierwotnych form ustrojowych państwa). W polskim egzemplarzu - Tyrania, która odnosi się do ustroju jedynowładztwa w greckich poleis w VII-Vi w. p.Ch. a wiec dla okresu późniejszego, krótkiego i związanego z pewnym niewielkim obszarem. Przy tłumaczeniu gry nawiązującej do historii cywilizacji warto zwracać uwagę na takie rzeczy.
Jak dla mnie ideał :)
Jedna z dwóch najlepszych gier w jakie grałem. Bardzo dobrze oddaje klimat tworzenia i rozwijania cywilizacji i to pomimo braku planszy/mapy. Dzięki sporej dozie negatywnej interakcji oraz różnym drogom osiągnięcia zwycięstwa, gra szybko się nie nudzi.
Jednocześnie dla niektórych graczy negatywna interakcja może skutecznie zniechęcić (chociaż wbrew pozorom nie jest tak dotkliwa jak się może czasami zdawać).
Ponadto z powodu wielu możliwości do przeanalizowania, trzeba się liczyć z długim oczekiwaniem na swoją kolejkę. Z tego też powodu nie polecam tej gry na 4 osoby. Na dwie i trzy sprawdza się znakomicie.
No i ten czas gry... Jeśli nie dasz rady wygospodarować 5 godzin, lepiej odpuść.
Jak dla mnie ideał :)
Z regóły gdy rozpoczyman przygodę z nową grą planszową, to po kilku partiach moja ekscytacja danym tytułem opada i między kolejnymi rozgrywkami pojawiają się coraz dłuższe przerwy czasowe tzn gra coraz dłużej leżakuje na półce. W przypadku Cywilizacji jest zdecydowanie inaczej :)
Jako długoletni i zagorzały fan serii gier komputerowych (i planszowej) ze "stajni" Sida Meier'a sięgnąłem po Cywilizację: poprzez wieki z wielką nadzieją i wysokimi oczekiwaniami. Nie zawiodłem się! Gra jest po prostu fantastyczna! :)
Po kilkunastu partiach (rozgrywanych praktycznie codziennie) nadal nie mogę doczekać się kolejnej gry a w wolnych chwilach przeglądam karty i "knuję" strategię i posunięcia na potrzeby przyszłej rozgrywki :)
Plusy gry:
- tematyka (jak już pisałem temat rozbudowy cywilizacji jest bliski memu sercu) ;)
- mechanika gry, jest względnie prosta i doskonale zaprojektowana (trzeba tylko ją zrozumieć, w czym niestety nie pomaga instrukcja, ale o tym poniżej). Pierwsza partia to w zasadzie eksperymenty i siedzenie z nosem w instrukcji ale z czasem gra nabiera tempa i płynności rozgrywki).
- oprawa graficzna świetnie oddaje klimat a każda karta potrafii "cieszyć oko".
- cena, w stosunku do zwartości pudełka jest na prawdę dobra (zaznaczam że zakupiłem grę w przedsprzedaży).
Minusy gry (w zasadzie jest tylko jeden) - nie pomagająca za wiele instrukcja.
Podsumowując: gra naprawdę warta grzechu :D i wydania ciężko zarobionych pieniędzy. Idealna dla wszystkich fanów Cywilizacji, miłośników strategii oraz graczy z doświadczeniem. Początkujący gracze mogą mieć spore problemy z ogarnięciem tematu.
Wszystkie recenzje
Dobry, solidny produkt
Grane w 2-3 osoby. Wszystko w tej grze jest cudowne, dlatego nie będę pisał tego co inni, a wymienię trzy główne mankamenty:
- bardzo niejasna instrukcja. Do gry bez wojen - dostateczna, acz mogłaby być lepiej napisana.
- ilość kart powtórkowych wydłużają epokę, gdy wszyscy gracze mają już np. karty kopalń. Potrzeba "kilka zasad domowych" do szybszej redukcji kart z toru, przez co gra staje się dynamiczniejsza, szybsza. Przydałby się wariant bardziej "uszczuplający" talie.
- jest napisane "od 2 do 4 osób", jednak im więcej osób (3 lub 4), tym gra staje się o wiele dłuższa. Dla niewprawionych graczy zajmie nawet do 5 godzin
Najlepiej co jakiś czas robić przerwy, inaczej można wypalić się podczas partii. Należy zwrócić uwagę na wiele czynników, przez gra jest ciekawa dla fanów strategii i myślenia, ale wyczerpująca.
Jak dla mnie ideał :)
Świetna gra cywilizacyjna. Same zasady nie są mocno skomplikowane, ale gra nie wybacza błędów. Jedna pomyłka i po tobie. Każda zagrana karta ma znaczenie, więc tury idą niespiesznie, warto się zastanawiać. Po skończonej rozgrywce apetyt rośnie, zawsze jest coś, co mogło się zrobić lepiej. Stanowczo polecam.
Jak dla mnie ideał :)
Jedna z najlepszych gier w jaką grałam. Wciągająca, wymagająca, ciekawa. Niestety rzadko do niej siadam z uwagi na długi czas rozgrywki, ale warto. Oprawa graficzna bardzo dobra, ale największą zaletą tej gry jest mechanika. Jedyny minus to planszetki graczy, gdzie jednym nieuważnym ruchem można przesunąć swoje kosteczki. Oprawa graficzna bardzo dobra, ale największą zaletą tej gry jest mechanika.
Jak dla mnie ideał :)
Jak na razie bardzo pozytywne wrażenia. Trochę długa, ale wciąga.
Jak dla mnie ideał :)
Najlepsza gra na świecie!
Jak dla mnie ideał :)
Najlepsza gra planszowa na świecie, po prostu :). W trakcie gry podejmujemy mnóstwo ważnych decyzji, każdy ruch jest istotny, a obserwowanie przeciwników - kluczowe. Gra nawiązuje do klasyki Sida Meiera, ale robi to o wiele lepiej niż inne "adaptacje". Nie ma tu co prawda planszy i elementu eksploracji (ważnego w grze komputerowej), ale czyni to grę tylko lepszą. Często próby wiernej adaptacji powodują, że gra jest niepotrzebnie skomplikowana, zbyt losowa, itp. Cywilizacja Poprzez Wieki nie wpada w te pułapki i stawia w 100% na grywalność, zamiast na odwzorowanie wszystkich mechanizmów z komputerowego oryginału.
Jak dla mnie ideał :)
najciekawsza gra cywilizacyjna jak do tej pory. W pełnym składzie rozgrywka czasami się trochę przeciąga - ale i tak warta każdej godziny
Jak dla mnie ideał :)
Swietna gra pozwalająca na zbudowanie własnej cywilizacji. Jedna z lepszych w mojej kolekcji. Wymaga mega główkowania oraz planowania co sprawia ze nie zawsze ma się siłę w nią zagrać. Ale zasiadając z wypoczętą głową rozgrywka to czysta przyjemność. Polecam fanom móżdżenia i to takiego mocnego móżdżenia.
Z minusów to wymaga stabilnego stołu bo planszetki są tragiczne i wszystko potrafi się przesunąć przy uderzeniu.
Jak dla mnie ideał :)
To jest najlepsza planszowa gra cywilizacyjna ever i w sumie tyle wystarczy tu napisać - złożoność, wykonanie, mechanika i pomysły w niej zawarte to cud, miód i owacje na stojąco.
Na jedyne ulepszenie w kolejnych edycjach zasługują planszetki graczy/tory punktowe - idealnym rozwiązaniem byłoby tu zastosowanie wgłębień na znaczniki, tak aby to wszystko nie latało po stole.
Jak dla mnie ideał :)
Swietna gra. Troszke zajmuje czasu by ja cala rozpracowac :)
Recenzje na innych portalach
- Tłumaczenie zasad w serwisie w serwisie YouTube na kanale Gaming Rules (ang.)
- Tłumaczenie zasad w serwisie w serwisie YouTube na kanale Gaming Rules! - part 2 (ang.)
- Rzut oka w serwisie w serwisie YouTube na kanale Gaming Rules! (ang.)
- Unboxing w serwisie w serwisie YouTube na kanale Mark O'Reilly (ang.)
- Pełne tłumaczenie zasad - wersja wideo
- Wideorecenzja w serwisie youtube na kanale GameTrollTV
- Recenzja w serwisie Game Play
- Recenzja w serwisie Esensja
- Wątek z pytaniami dot. zasad na forum Gry-Planszowe.pl
- Unboxing na blogu Turlnij!
- Strategie i porady na blogu Win on Board
- Recenzja w serwisie Opinionatedgamers.com (ang.)
- Recenzja w serwisie Polter
- Recenzja na blogu Turlnij!
- Wideorecenzja w serwisie Youtube na kanale Drive Thru Review (ang.)
- Recenzja na blogu Bazgranie na platformie ZnadPlanszy.pl
- Recenzja w serwisie Win on Board
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale The Dice Tower (Tom & Jason) (ang.)
- Unboxing na blogu Granie po godzinach
- Recenzja na blogu Granie po godzinach
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Gry Planszowe u Wookiego
- Recenzja w serwisie for2players
- Recenzja w serwisie Board Times
- Wideorecenzja na blogu Shut Up & Sit Down (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale GameTrollTV
- Recenzja na blogu Pełną Parą na platformie ZnadPlanszy.pl
- Recenzja na blogu Hiew's Boardgame Blog (ang.)
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale Purge Reviews (ang.)
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Top Shelf Boardgames (ang.)
- Unboxing na blogu Gram bez prądu
- Unboxing w serwisie YouTube na kanale Młody Giercownik
- Recenzja w serwisie Games Fanatic
- Unboxing w serwisie YouTube na kanale Nak-NakTV
- Recenzja na blogu Kaimada na platformie ZnadPlanszy.pl
- Wideorecenzja w serwisie YouTube na kanale JonGetsGames (ang.)
- Tłumaczenie zasad w serwisie YouTube na kanale Heavy Cardboard (ang) (ang.)
- Recenzja w serwisie Movies Room
- Audiorecenzja na blogu Gradanie na platformie ZnadPlanszy.pl
Pytania i odpowiedzi
Jeśli podoba Ci się ten produkt, polecamy również
Robisz zakupy pierwszy raz?